L o g i n H a s ł o
16 stycznia 2021   Zimowe liczenia ptaków 2021

Zimowe Liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 2021

 W dniach 16-17 stycznia 2021 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowych Liczeń ptaków na Lubelszczyźnie. Jest to termin optymalny, jednakże liczenia można prowadzić przez cały kolejny tydzień aż do weekendu 23-24 stycznia.

 Prosimy wszystkie osoby prowadzące liczenia w poprzednich latach i chętne do kontynuowania udziału w akcji w roku bieżącym o jak najszybsze potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową na tradycyjny adres: zimoweliczenia@wp.pl Prosimy o podanie w wiadomości numerów odcinków rzek i/lub nazw obiektów, które dana osoba zamierza objąć liczeniami (zgodnie z mapą – link poniżej).

 Pod adresem https://drive.google.com/open?id=1XlXb6OwD-6TRR0ehCNaiZTFNQ3U4emuA&usp=sharing znajduje się mapa odcinków i zbiorników objętych liczeniami w latach poprzednich. Wraz z napływem zgłoszeń mapa będzie na bieżąco aktualizowana i będzie tam można znaleźć informację o „dziurach”, czyli o odcinkach i zbiornikach, które nie doczekały się zgłoszenia obserwatora – oczywiście uzupełnianie tych dziur będzie bardzo mile widziane!

 Do 10 stycznia pierwszeństwo przy przypisywaniu obserwatorów do odcinków/zbiorników będą miały osoby, które prowadziły liczenia na danym obiekcie w latach ubiegłych.

 Osoby które nie będą mogły zająć się w tym roku obiektami liczonymi dotychczas również prosimy o wiadomość. Informacje te pomogą nam zaktualizować bazę osób biorących udział w akcji, usprawnią komunikację i znacznie ułatwią pracę koordynatorowi :)

 Gorąco zachęcamy również do kontaktu osoby, które w tym roku chciałyby włączyć się do akcji po raz pierwszy. Z pewnością znajdą się wolne odcinki lub obiekty, na których warto by policzyć ptaki. Inicjatywa liczenia w miejscach, gdzie dotąd akcja nie była prowadzona, jest również mile widziana, podobnie jak informacja o wolnych mocach przerobowych ;)

 UWAGA! Formularz liczeń został ponownie nieznacznie odświeżony – od zeszłego roku stosujemy zaktualizowany porządek systematyczny, a w tym roku dodana została rubryka, w której określamy „kompletność”, czyli jaki % odcinka/zbiornika objęliśmy obserwacjami. Oczywiście przypisane obserwatorowi odcinki rzek lub zbiorniki powinny być kontrolowane w całości (100%), jednak niekiedy z różnych względów tak się nie dzieje i właśnie taką informację niesie nowa rubryka. Prosimy wszystkich o przesyłanie danych na NOWYM FORMULARZU! Ułatwi to później tworzenie zestawień danych na potrzeby prezentacji i ewentualnych opracowań. Nowy formularz jest do pobrania tutaj: http://www.lto.org.pl/index.php?id=21 Zostanie on również rozesłany wszystkim, którzy potwierdzą udział w tegorocznych liczeniach.

10 października 2020   IV Ogólnoeuropejskie Liczenie Siewek Złotych i Czajek

Drodzy obserwatorzy,
jesienią 2020 roku, pod patronatem International Wader Study Group odbędzie się czwarte ogólnoeuropejskie liczenie siewek złotych.  Podobnie jak w poprzednich latach liczenie odbędzie w październiku - optymalny termin 10 X– 18 X. Liczebność siewek złotych i czajek jesienią zależy między innymi od warunków pogodowych, dlatego zaplanowane zostało drugie liczenie w listopadzie w terminie 14 XI – 22 XI. Terminy te obejmują dwa weekendy oraz dni pomiędzy nimi. Oczywiście dane trochę odstające od tych terminów też będą uwzględnione w analizach i je chętnie
przyjmiemy. Więcej szczegółów dotyczących liczeń oraz formularz przekazania danych znajdziecie poniżej. 
 
 
03 stycznia 2020   Zimowe liczenia ptaków 2020

Zimowe Liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 2020

W dniach 11-12 stycznia 2020 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowych Liczeń ptaków na Lubelszczyźnie. Jest to termin optymalny, jednakże liczenia można prowadzić przez cały kolejny tydzień aż do weekendu 18-19 stycznia.

Od tego roku koordynowaniem i gromadzeniem danych z Zimowych Liczeń zajmował się będzie Maciej Filipiuk. W związku ze zmianą koordynatora w tym roku w sposób szczególny prosimy wszystkie osoby prowadzące liczenia w poprzednich latach i chętne do kontynuowania udziału w akcji w roku bieżącym o jak najszybsze potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową na tradycyjny adres: zimoweliczenia@wp.pl Prosimy o podanie w wiadomości numerów odcinków rzek i/lub nazw obiektów, które dana osoba zamierza policzyć. Osoby które nie będą mogły zająć się w tym roku dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o wiadomość. Informacje te pomogą nam zaktualizować bazę osób biorących udział w akcji, usprawnią komunikację i znacznie ułatwią pracę koordynatorowi :-)

Gorąco zachęcamy również do kontaktu osoby, które w tym roku chciałyby włączyć się do akcji po raz pierwszy. Z pewnością znajdą się wolne odcinki lub obiekty, na których warto by policzyć ptaki. Inicjatywa liczenia w miejscach, gdzie dotąd akcja nie była prowadzona, jest również mile widziana, podobnie jak informacja o wolnych mocach przerobowych ;-)

Pod adresem https://drive.google.com/open?id=1XlXb6OwD-6TRR0ehCNaiZTFNQ3U4emuA&usp=sharing  znajduje się mapa odcinków i obiektów z lat poprzednich. Nie jest ona kompletna i będzie uzupełniana w najbliższych dniach – prosimy w związku z tym o zgłaszanie braków i ewentualnych błędów na podany adres mailowy. W dniu 8.01 mapa zostanie zaktualizowana i będzie tam można znaleźć informację o „dziurach”, czyli o odcinkach, które nie doczekały się zgłoszenia obserwatora do dnia 7.01 – oczywiście uzupełnienie tych dziur będzie bardzo mile widziane!

Podobnie jak w poprzednich latach nasze liczenia wejdą w skład Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych (MZPW) będącego jednym z podprogramów Monitoringu Ptaków Polski. Lista głównych obiektów monitoringowych pozostaje bez zmian, jednakże w tym roku, jako że jest to okrągły, dziesiąty sezon liczeń,  w ramach MZPW w całym kraju organizowane jest jednorazowe liczenie rozszerzone na wszystkie możliwe, ważne obiekty gromadzące ptaki wodne w regionie.  Taka rozszerzona akcja jest ważna, bo na jej podstawie zdobędziemy jakieś wyobrażenie o tym jaki procent populacji zimujących u nas obejmujemy regularnym monitoringiem.

Dane z takich „dodatkowych obiektów”, które tak naprawdę zazwyczaj i tak są liczone w ramach liczeń Lubelskich, przekazujemy do koordynatora na formularzach LTO’wskich, które są do pobrania tutaj: http://www.lto.org.pl/index.php?id=21

UWAGA! Formularz liczeń został nieznacznie odświeżony, m.in. zastosowano aktualnie obowiązujący porządek systematyczny. Prosimy wszystkich o przesyłanie danych na NOWYM FORMULARZU! Ułatwi to później tworzenie zestawień danych na potrzeby prezentacji i ewentualnych opracowań. Nowy formularz zostanie również rozesłany wszystkim, którzy potwierdzą udział w tegorocznych liczeniach.

09 listopada 2019   Jesienny Zjazd LTO

Zarząd Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków na tradycyjny, jesienny zjazd. Zjazd w tym roku wydarzenie odbędzie się we wcześniejszym niż zwykle terminie 9-10 listopada. Bez zmian pozostaje za to miejsce - Zwierzyniec na Roztoczu :-). Program zjazdu można podejrzeć TUTAJ, a bieżące informacje i szczególy organizacyjne znajdują się na facebokowym profilu LTO.

Serdecznie zapraszamy

08 lipca 2019   Kolejne warsztaty dla wolontariuszy w Stacji Terenowej LTO w Pukałach.

Zapraszamy serdecznie na obozy dla wolontariuszy do Stacji Terenowej LTO w Pukałach w Puszczy Solskiej.

Wolontariuszom zapewniamy nieodpłatny nocleg w łóżkach z pościelą, całodzienne wyżywienie, kontakt z niezwykłą przyrodą oraz ….pomysły na wszelkiego rodzaju działania na rzecz ochrony przyrody :).  Nie jest to jednak obóz pracy – będzie dużo czasu wolnego do wykorzystania na obserwacje ptaków, kontakt z przyrodą itp.

W planach prace porządkowe na pastwiskach LTO, prace przy konserwacji ogrodzenia dla koników polskich,  usuwanie roślinności niepożądanej na stanowiskach gniewosza plamistego a także oczywiście obserwacje ptaków itp.

Zapraszamy do zgłoszenia na następujące terminy:

1. 15-20 lipca

2. 29 lipca – 3 sierpnia

3. 12 – 17 sierpnia

4.  2 – 7 września

 

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/oaPgwgZoUWd2u33f8

 

Obozy odbędą się w ramach realizacji projektu „Czynna ochrona rzadkich gatunków zwierząt w Puszczy Solskiej” (nr projektu: POIS.02.04.00-00-0179/16-00).

Zgłoszenia wraz z podaniem liczby osób oraz terminu proszę przesyłać na adres pawel.szewczyk@lto.org.pl

22 maja 2019   Poszukujemy pracownika

W związku z realizacją przez Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne projektu „Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta w Polsce – etap I” LIFE17 NAT/PL/000015, poszukujemy osoby na stanowisko „Zarządca ostoi i opiekun zwierząt gospodarskich”

Szczegóły dotyczące zakresu obowiązków, sposobu przygotowania i terminów składania ofert do pobrania TUTAJ

28 stycznia 2019   Projekt LIFE_STREFOWE zakończony

W dniu 28 stycznia 2019 roku, wysłaliśmy do Komisj Europejskiej raport końcowy z realizacji projektu LIFE "Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie". W związku z tym, że jest to tak na prawdę ostatnie zadanie, które musieliśmy wykonać, możemy oficjalne ogłosić że projekt "Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie" został zakończony!!

Bardzo serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w realizację pszczególnych zadań, Instytucjom finansującym, Pani Monitor Projektu, Regionalnym Dyrekcjom Ochrony Środowiska w Lublinie i Rzeszowie, Dyrekcji  Poleskiego i Roztoczańśkiego Parku Narodowego, pracownikom przedsiębiorstwa PGE Dystrybucja S.A., pracownikom projektu, wykonawcom, członkom LTO i ZamTop oraz wszystkim, którzy dobrą radą lub czynem wspierali nas w działaniach. 

Więcej informacj o końcowych efektach relizaci poszczególnych działań znajdziecie na stronie internetowej projektu: www.strefowe.lto.org.pl

A że jak wszystkim wiadomo - przyroda próżni nie znosi - niedługo w aktualnościach pojawią się informacje o nowym projekcie LIFE!

19 stycznia 2019   Zimowe liczenia 2019

Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 2019 

W dniach  19-20 stycznia 2019 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowego Liczenia Ptaków na Lubelszczyźnie. Termin oczywiście nie jest sztywny więc liczenia można prowadzić aż do weekendu 26-27 stycznia. W tym roku, tak jak wiele innych monitoringów, również ogólnopolski Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych prowadzony w ramach PMŚ, padł ofiarą zmian w GIOŚ więc wracamy do korzeni i liczymy tylko na własne potrzeby

Osoby, które brały udział w akcji w poprzednich latach i chcą ponownie prowadzić liczenia na kontrolowanych przez siebie odcinkach, jak również osoby chętne do udziału w akcji po raz pierwszy, prosimy o potwierdzanie swojego uczestnictwa na tradycyjny adres mailowy: zimoweliczenia@wp.pl lub bezpośrednio do koordynatorów akcji (Marcin Urban i Tomek Bajdak). Jeżeli ktoś nie będzie mógł zająć się dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o informację - ułatwi nam to sprawne zapełnianie "dziur" (informacje o tzw. wolnych mocach przerobowych również mile widziane ;-) ).


W zakładce programy --> liczenia zimowe, znajduje się krótka historia liczeń zimowych na Lubelszczyźnie oraz niezbędne metodyki i formularze.

UWAGA!! W związki z planowanymi na dwa najbliższe weekendy zmasowanymi polowaniami na dziki, prosimy o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na otoczenie. Sugerujemy wręcz wyposażenie się w jaskrawe fragmenty ubioru, nieco kłócące się z tradycyjnym, maskującym strojem terenowym.

01 grudnia 2018   Jesienny zjazd LTO

Zarząd Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków na tradycyjny, jesienny zjazd. Zjazd w tym roku odbędzie się wyjątkowo w terminie 1-2 grudnia. Bez zmian pozostaje za to miejsce - Zwierzyniec na Roztoczu :-)

Informacje organizacyjne:

• Opłata zjazdowa (bez noclegu, który rezerwujemy we własnym zakresie), wynosi 30 złotych dla członków Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i 50 złotych dla pozostałych uczestników.

• Opłatę należy uiścić przelewem na konto LTO: 03114010940000333201001001 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe”

UWAGA- w związku z licznymi pytaniami które spływały w ostatnim czasie wydłużamy termin przyjmowania wpłat do 27 listopada do godziny 24:00– mamy jeszcze możliwość aktualizacji listy uczestników i korekty zamówienia dotyczącego pożywienia na wieczorze integracyjnym.. Zgłoszenie z potwierdzeniem przelewu należy przesłać na adres: ornitolog.lublin@gmail.com - również do dnia 25 listopada 2018.

Proponujemy  zaklepanie sobie noclegu - jeśli interesuje Was Telimena, gdzie w piątek odbędzie się rytualna kolacja inauguracyjna, to zgłoszenia przyjmuje Sławek Niedźwiecki vel. Dziku (patrz foto).
W sobotę, podczas przerwy obiadowej, będzie można zakupić w Sonacie, w promocyjnej cenie 16 zł, bigos lub pierogi z surówką. Kolacja w sobotę w cenie zjazdu - warto jednak zabrać ze sobą jakiś sok lub inny ulubiony napój w celu degustacji w naszym zacnym gronie. 

Program zjazdu, z drobną aktualizacja z 26.11.2018 jest do pobrania TUTAJ


Do zobaczenia!

 

 

26 października 2018   II obóz dla wolontariuszy w Stacji Terenowej LTO w Pukałach.

Zapraszamy na II obóz dla wolontariuszy w Stacji Terenowej LTO w Pukałach.

 

Obóz odbędzie się w dniach 29 października - 4 listopada 2018 roku w ramach realizacji projektu „Czynna ochrona rzadkich gatunków zwierząt w Puszczy Solskiej” (nr projektu: POIS.02.04.00-00-0179/16-00).

Wolontariuszom zapewniamy nieodpłatny nocleg w łóżkach z pościelą, całodzienne wyżywienie, kontakt z niezwykłą przyrodą oraz ….pomysły na wszelkiego rodzaju działania na rzecz ochrony przyrody :).  Nie jest to jednak obóz pracy – będzie dużo czasu wolnego do wykorzystania na obserwacje ptaków, kontakt z przyrodą itp.

W planach prace porządkowe na pastwiskach LTO, prace przy budowie i konserwacji wiaty na siano dla koników polskich, obserwacje ptaków itp.

Zgłoszenia wraz z podaniem liczby osób oraz terminu proszę przesyłać na adres pawel.szewczyk@lto.org.pl

 

 

 
Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi