L o g i n H a s ł o
programy
gawron

AKCJA GAWRON 2021

W roku 2021 mija dziesięć lat od ostatniego kompleksowego liczenia gawronów na Lubelszczyźnie. Rocznica ta zbiega się z opublikowaniem przez OTOP Czerwonej listy ptaków Polski (https://otop.org.pl/2020/12/czerwona-lista-ptakow-polski/) w której to gawron, podobnie jak na przykład wodniczka, głuszec czy ostrygojad znalazł się w grupie gatunków uznanych za narażonych na wyginięcie. Powyższe okoliczności zdecydowanie i jednoznaczne sugerują że akcję liczenia gawronów na Lubelszczyźnie trzeba powtórzyć! Jako że liczenie gniazd w koloniach nie wymaga specjalistycznej wiedzy ornitologicznej, zachęcamy do udziału i prosimy o możliwe szerokie rozpowszechnianie informacji o liczeniach wśród osób nie związanych jeszcze w żaden sposób z ornitologią.

Wszelkie szczegóły dotyczące liczeń można znaleźć w załączonej poniżej instrukcji. 

W tym miejscu można pobrać INSTRUKCJĘ LICZEŃ oraz FORMULARZ PRZEKAZANIA DANYCH

W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt meilowy z koordynatorem liczeń: tomaszbajdak@wp.pl

 Podstawowe informacje o liczeniach:

1. Optymalnym terminem wykonywania liczeń jest okres pomiędzy 10 kwietnia a 10 maja

2. Priorytetem jest objęcie liczeniami kolonii zinwentaryzowanych w roku 2011 i 2012. Mapa z ich lokalizacją dostępna jest pod adresem: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1jG57KgWlfdpniydxHqIyjizybKXjhUdO&usp=sharing

3. Preferowane jest objęcie liczeniami terenu całej jednostki administracyjnej (gmina/powiat) jednakże deklaracje policzenie nawet pojedynczych kolonii również będą mile widziane. Zgłoszenia do udziału w liczeniach można dokonać meilowo na adres tomaszbajdak@wp.pl. W tytule meila prosimy o wpisywanie „Akcja gawron 2021”, a w jego treści nazwę jednostki terytorialnej, którą zgłaszający chce policzyć, lub nazwę pojedynczej kolonii zgodną z nazewnictwem zamieszczonym na mapie 

4. Podstawową jednostką liczeń jest kolonia lęgowa, za którą uznajemy skupiska gniazd oddalone co najmniej 500 metrów od siebie.

Podstawowymi zbieranymi danymi są:

- liczba gniazd w kolonii,

- lokalizacja kolonii,

- ewentualne informacje na temat negatywnych oddziaływań na kolonię

Więcej szczegółw w instrukcji.

 

 

 

Liczenie gawronów na Lubelszczyźnie

W roku 2011 odbyło się pierwsze, zakrojone na szeroką skalę liczenie kolonii gawronów gniazdujących na Lubelszczyźnie.  W związku z dużą spontanicznością akcji, w roku 2011 wiele kolonii nie zostało policzonych, ale pojawiające się luki zostały w znacznym stopniu uzupełnione w roku 2012. Ogólnie zebrano dane z ponad 190 kolonii, których rozmieszczenie obrazuje mapa dostępna pod adresem: https://maps.google.pl/maps/ms?msid=215642317344846082649.0004adfe9d2923826c1a8&msa=0&ie=UTF8&ll=51.217207,23.1427&spn=1.667525,2.167225&t=h&source=embed.

Jako narzędzie do rozpowszechniania informacji o liczeniu i zbierania danych, do tej pory służyła strona LTO, portal forumprzyroda.org oraz znany z zimowych liczeń adres e-mail zimoweliczenia[at]wp.pl W tym roku mamy do dyspozycji kartotekę LTO, gdzie do listy akcji dodano już akcję „GAWRON 2015”

Zachęcamy do umieszczania w kartotece wyników liczeń z poszczególnych kolonii pamiętając jednocześnie o trzech ważnych rzeczach: 1) dokładnym określaniu lokalizacji kolonii na mapie, 2) możliwie jak najbardziej odpowiednim wyborze typu siedliska, w którym istnieje kolonia . Jeżeli kolonia jest umieszczona w miejscu, do którego nie pasuje żadna, lub pasuje kilka opcji z listy rozwijanej (pole „siedlisko”) – dokładniejszy opis siedliska zamieszczamy w polu „szczegóły miejsca obserwacji”. 3) w związku z dużą nagonką na kolonie gawronów obserwowaną w ostatnich latach – w polu „zagrożenia w siedlisku” w uzasadnionych przypadkach wskazujemy możliwą konfliktowość obecności kolonii z obecnością człowieka (np. kolonie w świeżo zrewitalizowanych parkach, kolonie na drzewach blisko okien bloków mieszkalnych, itp.)

Jeżeli ktoś jeszcze nie jest zarejestrowany w kartotece to są dwie opcje. pierwsza (preferowana) – rejestrujemy się i wrzucamy obserwacje, lub druga – wyniki obserwacji (liczba stwierdzonych gniazd, data obserwacji, rodzaj siedliska) – przesyłamy w dowolnej formie na adres mailowy tomaszbajdak@wp.pl

Poniżej znajduje się plik Excel, z listą znanych obecnie kolonii wraz z nazwiskami osób, które liczyły je w ramach poprzedniej akcji. Plik będzie na bieżąco aktualizowany w zakresie informacji czy kolonia będzie policzona w roku 2015 czy jeszcze czeka na zgłoszenie potencjalnego obserwatora. Jeżeli w tabeli nie znajdziecie kolonii, którą liczyliście w roku 2011-2012 a macie gdzieś w notesie wyniki – prosimy o kontakt. Podobnie w przypadku błędnego wpisania do tabeli osoby liczącej, błędy mogły się pojawić ale zawsze można to wyprostować.

Co do terminów liczeń jest jedna zasada: im później tym lepiej, oczywiście do czasu, kiedy na drzewach nie pojawią się liście uniemożliwiające liczenia.

UWAGA: w celu zapewnienia porównywalności naszych wyników z wynikami liczeń gawronów prowadzonych w innych rejonach kraju, za optymalny i wskazany termin liczenia przyjmujemy okres pomiędzy 10 kwietnia a 10 maja.  

           

Pobierz: Wykaz kolonii gawronów zinwentaryzowanych w latach 2011-2012.

 

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi