L o g i n H a s ł o
programy
kolorowe obrączkowanie - mewy

Projekt kolorowego obrączkowania mew na Lubelszczyźnie

Zobacz relacje z kolejnych sezonów kolorowego obrączkowania (klikając w baner):

 
Historia projektu, początek - sezon 2011.

Od 2011 r. znakowane są kolorowymi obrączkami mewy siwe lubelskiego odcinka Wisły, oraz "duże" mewy, głównie białogłowe, gniazdujące w kolonii lęgowej na Jeziorze Wytyckim. W ramach projektu obrączkowane są zarówno ptaki dorosłe, jak i młode. Każdy ptak otrzymywał dwie obrączki. Obrączkę plastikową zakładano na prawy skok, na lewy zaś zakładano standardową metalową obrączkę centrali.


 

Głównym celem jest poznanie migracji i przemieszczeń mewy siwej oraz białogłowej/srebrzystej, gnieżdżących się na Lubelszczyźnie. Celem jest również próba zbadania struktury taksonomicznej dużych mew Larus argentatus/Larus cachinnans gnieżdżących się we wschodniej części Lubelszczyzny. Zastosowanie kolorowych obrączek znacznie ułatwia ich odczytanie w terenie, wystarczy lornetka lub luneta do poprawnego odczytania kodu i co ważne - nie ma potrzeby ponownego chwytania ptaków.

W 2011 roku mewy siwe obrączkowano czerwonymi obrączkami a mewy białogłowe otrzymały żółte plastiki. Zachęcamy wszystkich do zwracania szczególnej uwagi na te gatunki. Jeśli zauważysz mewę z obrączką postaraj się odczytać numer i zawiadom nas o tym, podając kod literowo/cyfrowy umieszczony na obrączce, oraz miejsce i czas obserwacji. W zamian otrzymasz informację o historii obserwowanego ptaka. Wszystkie odczyty z mew prosimy wysyłać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie stacji ornitologicznej, pod adresem http://ring.stornit.gda.pl/ .


 
Mewa siwa (Larus canus) - mapa wiadomości powrotnych.  

Pokaż Mewa siwa (Larus canus) - wiadomości powrotne na większej mapie


Mewa białogłowa (Larus cachinnans) - mapa wiadomości powrotnych. Niebieski punkt oznacza ptaki obrączkowane w Zastowie Karczmiskim, żółty punkt ptaki z Jeziora Wytyckiego.  

 Pokaż Mewa białogłowa (Larus cachinnans) na większej mapie  

Mewa siwa, zaobrączkowana 15.06.2011 na wyspie koło Kłudzia i sfotografowana 14.10.2011 na północy Francji nad Kanałem La Manche. Merville-Franceville w Normandii, Francja; dystans 1578 km.


Mewa białogłowa, zaobrączkowana jako pisklę 26.05.2011 na jeziorze Wytyckim i sfotografowana 14.11.2011 w Szwecji w miejscowości Simrishamn; dystans 745 km.


 

 

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi