L o g i n H a s ł o
31 października 2024   Opinia prawna dotycząca kwalifikacji prawnej trucia sokołów wędrownym oraz zabijania

Zapraszamy do lektury opinii prawnej, która została opracowana przez zespół specjalistów na kanwie tragicznych wydarzeń związanych z otruciem sokołów wędrownych w Lublinie. Ekspertyza porusza również temat internetowych wpisów na temat chwalenia się zabiijaniem ptaków drapieżnych czy wręcz nawoływaniem do popełnienia tego przestępstwa.

Autorom opracowania z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych UMSC w Lublinie: prof. dr hab. Marek Kulik, dr Krzysztof Wala oraz dr Piotr Ponatowski, składamy serdeczne podziękowania.

 OPINIA

19 października 2024   Zmiany we władzach Towarzystwa

W dniu 19 października 2024 r. odbyło się pierwsze zebranie nowo wybranego Zarządu LTO. Głównym jego przedmiotem było podjęcie uchwały o ukonstytuowaniu się Zarządu oraz przydział funkcji dla jego nowych członków.

Przewodniczącym Towarzystwa (po)został Sylwester Aftyka, jego zastępcą zaś – Tomasz Bajdak. Finansami LTO  w dalszym ciągu zarządzał będzie skarbnik w osobie Pawła Szewczyka. W nadchodzącej kadencji, stanowisko Sekretarza piastować będzie Przemysław Stachyra.

Nad pracami Zarządu LTO, czuwać będzie Komisja Rewizyjna w składzie: Krzysztof Monastyrski, Tomasz Kobylas oraz Artur Poppe.

04 października 2024   Walny Zjazd Członków LTO

Drodzy członkowie i sympatycy LTO.

 W dniu 19 października 2024r. w  Stacji Terenowej LTO w Pukałach ( https://goo.gl/maps/PoQjU2NY5cJDhvzB7 ; Szostaki 20, 23-412 Łukowa, gmina Łukowa, powiat biłgorajski) organizujemy Walne Zgromadzenie Członków LTO, którego głównym celem będzie wybór nowych władz Towarzystwa. 

Zachęcamy wszystkich do udziału w spodtaniku, przypominając jednocześnie, że do wzięcia udziału w wyborach Zarządu LTO, uprawnieni są jedynie członkowie Stowarzyszenia, czyli osoby które na rok przed terminem wyborów opłaciły składki członkowskie. Informacje o możliwości dokonywania wpłat znajdują się na stronie internetowej LTO, pod adresem: http://www.lto.org.pl/index.php?id=4.

Bardzo prosimy o możliwie wczesne dokonywanie wpłat, w celu umożliwienia przygotowania listy uprawnionych do głosowania osób. 

 Po obradach zapraszamy na ognisko. Na terenie stacji istnieje możliwość noclegu - chętnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie.

 Ramowy program dostępny jestu TUTAJ.

Liczymy na Waszą obecność.

Z pozdrowieniami

Zarząd LTO

01 marca 2024   Atlas Ptaków Lęgowych Lubelszczyzny - wydanie II

Nadszedł w końcu moment, w którym możemy ogłosić rozpoczęcie prac nad drugim wydaniem Atlasu Ptaków Lęgowych Lubelsczyzny!!
Szczegóły dotycząe tego niełatwego i bardzo ambitnego przedsięwzięcia, znajdują się w widocznej na stronie głównej zakładce "LAO - Lubelski Atlas Ornitologiczny".  
(http://www.lto.org.pl/index.php?id=169 ) Gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się zarówno w prace terenowe jak i cały proces przygotowania atlasu. W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt za pośrednictwem skrzynki mailowej: atlas@lto.org.pl
 
31 stycznia 2024   VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

Spis Bociana Białego ma miejsce co 10 lat i w bieżącym roku przypada jego VIII edycja. Liczenia bocianów odbędą się w dniach od 1 do 15 lipca 2024 r. Spis będzie prowadzony na terenie całej Polski, a dane które zostaną zebrane w jego trakcie posłużą do np. określenia liczebności populacji bociana białego w Polsce.

Do akcji dołączyć może każdy bez względu na wiek, czy doświadczenie ornitologiczne. Osoby chcące wziąć udział w akcji powinny wybrać sobie co najmniej jedną w gminę, w której chcą prowadzić liczenia. Poniżej znajduje się mapa z gminami, które zostały zajęte do tej pory. W miarę napływu kolejnych rezerwacji będzie ona aktualizowana. Na ten moment zostało zajętych już ponad 50% gmin w województwie lubelskim!

W najbliższym czasie będzie gotowa strona internetowa oraz aplikacja mobilna, które umożliwią obserwatorom szybkie i wygodne dodawanie danych nt gniazd skontrolowanych w trakcie liczeń.

Wkrótce na stronie zostanie udostępniona metodologia liczeń. Zostanie ona wysłana także mailowo do osób, które zdecydują się wziąć udział w akcji. W przypadku pytań odnośnie liczeń można kontaktować się na podany poniżej adres mailowy i nr telefonu.

Osoby chcące wziąć udział w akcji prosimy o kontakt mailowy: piotr.kosidlo1@gmail.com lub telefoniczny: 506 997 477.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w liczeniach!

 aktualizaccja mapy: 27.02.2024

 

 

13 stycznia 2024   Zimowe Liczenia Ptaków 2024

 

W dniach 13-14 stycznia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowych Liczeń ptaków na Lubelszczyźnie. Jest to termin optymalny, jednakże liczenia można prowadzić przez cały kolejny tydzień aż do weekendu 20-21 stycznia.

 Prosimy wszystkie osoby prowadzące liczenia w poprzednich latach i chętne do kontynuowania udziału w akcji w tym sezonie o jak najszybsze potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową na tradycyjny adres: zimoweliczenia@wp.plProsimy o podanie w wiadomości numerów odcinków rzek i/lub nazw obiektów, które dana osoba zamierza objąć liczeniem (zgodnie z mapą – link poniżej). Powyższa prośba dotyczy priorytetowo obserwatorów, którzy liczą odcinki i zbiorniki włączone na stałe do prowadzonego przez GIOŚ Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych.

 Osoby które nie będą mogły zająć się w tym roku obiektami liczonymi dotychczas również prosimy o wiadomość. Informacje te pomogą sprawnie obsadzić wolne odcinki i zbiorniki, usprawnią komunikację i znacznie ułatwią pracę koordynatorowi :)

 Gorąco zachęcamy również do kontaktu osoby, które w tym roku chciałyby włączyć się do akcji po raz pierwszy.

 Mapa odcinków i zbiorników objętych liczeniami w latach poprzednich znajduje się tradycyjnie pod adresem https://drive.google.com/open?id=1XlXb6OwD-6TRR0ehCNaiZTFNQ3U4emuA&usp=sharing 

Wraz z napływem zgłoszeń mapa będzie na bieżąco aktualizowana i będzie tam można znaleźć informację o „dziurach”, czyli o odcinkach i zbiornikach, które nie doczekały się zgłoszenia obserwatora – oczywiście uzupełnianie tych dziur będzie bardzo mile widziane!

 Formularz do wpisywania wyników jest właściwie tożsamy z formularzem ubiegłorocznym z tą jedynie różnicą, że – mając na uwadze aktualną systematykę i trudności w oznaczaniu – w miejsce gęsi zbożowej w tabeli figuruje „gęś zbożowa / tundrowa”. (Jeżeli jednak ktoś ze 100% pewnością oznaczy – wpisujcie konkretny gatunek na końcu tabeli, w miejscu przeznaczonym dla gatunków nieuwzględnionych powyżej.) Prosimy o korzystanie z aktualnej wersji, do pobrania tutaj http://lto.org.pl/index.php?id=21 Prosimy o uzupełnianie formularzy zgodnie z nazewnictwem i numeracją odcinków z ww. mapy!

 Do 5. stycznia pierwszeństwo przy przypisywaniu obserwatorów do odcinków/zbiorników będą miały osoby, które prowadziły liczenia na danym obiekcie w latach ubiegłych. Taka „wstępna rezerwacja” nie dotyczy osób, które do tej pory nie przekazały wyników ze stycznia 2023!

 Prosimy również o uzupełnianie zaległości z poprzednich lat, gdyż na najbliższym jesiennym zjeździe LTO planujemy przedstawić podsumowanie sezonów 2022 i 2023, z tradycyjnym losowaniem nagród wśród uczestników liczeń! 😉

13 listopada 2023   Zjazd LTO 2023

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków na jesienny zjazd LTO, który odbędzie się w Zwierzyńcu w dniach 2-3 grudnia 2023 r. Szczegóły w załączonym KOMUNIKACIE i PROGRAMIE

27 października 2023   Atlas ptaków lęgowych Lubelszczyzny - wydanie II

Drodzy członkowie oraz sympatycy

Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego,

           

Zwracamy się do Was z prośbą o wyrażenie opinii na temat pomysłu jaki pojawił się w naszych głowach. Planujemy mianowicie rozpoczęcie prac nad drugą edycją Atlasu ptaków lęgowych Lubelszczyzny. 

Skąd ten pomysł? Niedługo, bo już za dwa lata, minie 20 lat (sic!) od pierwszego wydania naszego atlasu. Jak pewnie zaobserwowaliście, w międzyczasie zaszło dużo zmian w liczebnościach wielu gatunków. Jednocześnie znacznie wzrosła nasza wiedza na temat awifauny regionu. W konsekwencji wejścia do Unii Europejskiej powstały opracowania dotyczące rozmieszczenia i liczebności awifauny w obszarach Natura 2000. Dodatkowo wdrożono regularny i coroczny monitoring wielu gatunków (w tym pospolitych) w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Wreszcie, część z nas prowadziła własne badania ukierunkowane na konkretne gatunki….

 

Jak zapewne większość z Was wie 8? lat temu, powstała elektroniczna wersja Kartoteki Awifauny Lubelszczyzny (www.kartoteka.lto.org.pl), która jest dostępna online. Jej struktura i zestaw zbieranych informacji jest dość szeroki ale niestety nie uwzględnia w pełni „atlasowych” potrzeb. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku prac stricte atlasowych należałoby wprowadzić rozwiązanie nie tylko przystosowane do zbierania takich danych (w zbieranie danych o gatunkach pospolitych) ale również takie, które w szybki i wygodny sposób umożliwi zbieranie i prezentacje danych z wykorzystaniem potencjału obecnej technologii.

 

Wszystko to jednak wymaga pracy ludzi, którzy w przypadku pozytywnego i wystarczającego odzewu, przygotują odpowiednie narzędzia do zbierania danych. Oczywiście jeszcze więcej pracy i zaangażowania wymagać będą prace terenowe. Jak widzicie na załączonej mapie, nasz region został podzielony na 302 pola atlasowe, każde o boku 10 km. W związku z tym, przed przystąpieniem do prac nad dostosowaniem kartoteki lub/oraz stworzenia aplikacji, chcielibyśmy Was poprosić o wyrażenie opinii oraz zadeklarowanie udziału w pracach nad atlasem.

Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować pod adres kontakt@lto.org.pl

 

Z pozdrowieniami

Zarząd LTO

28 grudnia 2022   Zimowe Liczenia Ptaków 2023

Zimowe Liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 2023

 

W dniach 14-15 stycznia 2023 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowych Liczeń ptaków na Lubelszczyźnie. Jest to termin optymalny, jednakże liczenia można prowadzić przez cały kolejny tydzień aż do weekendu 21-22 stycznia.

 

Prosimy wszystkie osoby prowadzące liczenia w poprzednich latach i chętne do kontynuowania udziału w akcji w tym sezonie o jak najszybsze potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową na tradycyjny adres: zimoweliczenia@wp.pl Prosimy o podanie w wiadomości numerów odcinków rzek i/lub nazw obiektów, które dana osoba zamierza objąć liczeniami (zgodnie z mapą – link poniżej). Powyższa prośba dotyczy priorytetowo obserwatorów, którzy liczą odcinki i zbiorniki włączone na stałe do prowadzonego przez GIOŚ Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych.

 

Osoby które nie będą mogły zająć się w tym roku obiektami liczonymi dotychczas również proszę o wiadomość. Informacje te pomogą sprawnie obsadzić wolne odcinki i zbiorniki, usprawnią komunikację i znacznie ułatwią pracę koordynatorowi :)

 

Gorąco zachęcamy również do kontaktu osoby, które w tym roku chciałyby włączyć się do akcji po raz pierwszy.

 

Mapa odcinków i zbiorników objętych liczeniami w latach poprzednich znajduje się tradycyjnie pod adresem https://drive.google.com/open?id=1XlXb6OwD-6TRR0ehCNaiZTFNQ3U4emuA&usp=sharing 

Wraz z napływem zgłoszeń mapa będzie na bieżąco aktualizowana i będzie tam można znaleźć informację o „dziurach”, czyli o odcinkach i zbiornikach, które nie doczekały się zgłoszenia obserwatora – oczywiście uzupełnianie tych dziur będzie bardzo mile widziane!

 

Formularz do wpisywania wyników został nieznacznie odświeżony w zakresie podawania danych pogodowych – prosimy o korzystanie z aktualnej wersji, do pobrania tutaj http://lto.org.pl/index.php?id=21 Nieco wzbogacona została również instrukcja – prosimy o jej przeczytanie. Prosimy o uzupełnianie formularzy zgodnie z nazewnictwem i numeracją odcinków z ww. mapy!

 

Do 6 stycznia pierwszeństwo przy przypisywaniu obserwatorów do odcinków/zbiorników będą miały osoby, które prowadziły liczenia na danym obiekcie w latach ubiegłych. Taka „wstępna rezerwacja” nie dotyczy osób, które – pomimo przypominania – do tej pory nie przekazały wyników ze stycznia 2022!

 

Jak w roku ubiegłym, obserwatorów, którzy nie mają czasu bądź chęci przekazywać wyników prosimy o rozważenie, czy warto zgłaszać się do udziału w liczeniach. Z punktu widzenia akcji samo pójście w teren bez przekazania wyników ma dokładnie taką samą wartość, jak niewykonanie liczenia.

 

Zapraszając do udziału w akcji zachęcamy do spojrzenia na podsumowanie wyników liczeń z lat 2020-2021. Prezentacja ze zjazdu LTO z 26.11.2022 dostępna jest pod adresem: http://lto.org.pl/index.php?id=22

26 listopada 2022   Zjazd LTO 2022

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków na jesienny zjazd LTO, który odbędzie się w Zwierzyńcu w dniach 26-27 listopada 2022 r. Szczegóły w załączonym ZAPROSZENIU i KOMUNIKACIE

 
Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi