L o g i n H a s ł o
28 stycznia 2014   VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie w 2014 - Komunikat nr.1

W lipcu 2014 roku odbędzie się liczenie bociana białego na Lubelszczyźnie, które obejmie cenzus wszystkich gniazd w naszym regionie. Do policzenia mamy 187 gmin! Mimimalną powierzchnię dla obserwatora stanowi 1 gmina.
Oprócz zaznaczenia na mapie lub w gps lokalizacji gniazda, będziemy zbierać dane na temat umiejscowienia gniazda (słup, drzewo, budynek), efektów lęgów oraz stwierdzonych zagrożeń (transformatory itp.).
Przed nami sporo pracy w terenie i przy opracowaniu danych. Dlatego już teraz publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Zgłoszenia porsimy wysyłać na adres: bociany.lubelskie[at]wp.pl .

Poniżej publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.
W zgłoszeniu prosimy o informację, czy i które gminy obserwator liczył podczas ostatniej inwentaryzacji.

MAPA regionu objęta liczeniem - wersja duża "ściągnięcia" (1,56 MB, *.jpg) - POBIERZ


28 stycznia 2014   Projekt "Czynna ochrona mew i rybitw na Lubelszczyźnie" zakończony

Zobacz - co udało nam się zrealizować w ramach projektu, dzięki wsparciu Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość i przy partnerskim udziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
09 stycznia 2014   Liczenie łabędzi czarnodziobych w Europie

Mili Obserwatorzy Ptaków - Koleżanki i Koledzy,

Zima jaką mamy wpłynęła także na rozmieszczenie łabędzi czarnodziobych w całej Europie. Łabędziarze z Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec mają ich znacznie mniej, niż można było się spodziewać o tej porze roku. Pytają i nas o liczbę przebywających obecnie u nas łabędzi czarnodziobych. Przypuszczalnie jest ich co najmniej 100 osobników.

Mam informacje wcześniejsze tylko z kilku miejsc (Lista M-STO). Bardzo proszę wszystkich Obserwatorów, do których zwracam się z prośbą teraz o przekazanie do mnie informacji o tym gatunku z ostatnich 2-3 tygodni, oraz zamieszczenie mojej prośby na wszystkich możliwych listach ptasich.

Moja prośba zbiega się właściwie z Zimowym Liczeniem Ptaków Wodnych koordynowanym przez Włodka Meissnera, które nie obejmuje pól, na których w ciągu dnia często przebywają łabędzie czarnodziobe, krzykliwe oraz coraz częściej nieme. Stąd moja prośba. Dane te uzupełniają się wzajemnie. Mnie interesują szczególnie informacje, z ostatnich trzech tygodni.

Oto dane od Kolegów z innych państw:

  • Wielka Brytania - 1.500
  • Belgia - 500
  • Francja - ca 100
  • Dania - 500
  • Niemcy - > 4.000 ?
  • Litwa - ?
  • Łotwa - ca. 20
  • Estonia - podobno brak w Matsalu.
  • Oczekują na dane z Polski.

Liczę, że jak dawniej, aktualne informacje o liczebności łabędzi czarnodziobych z podziałem na młode i dorosłe oraz z podaniem lokalizacji i siedliska dotrą do mnie w najbliższych dniach, za co z góry bardzo dziękuję. Otrzymywane od Was dawniej bezpośrednio, czy za pośrednictwem większości Koordynatorów, dane z jesiennej wędrówki łabędzia czarnodziobego będą za miesiąc przedstawione w formie prezentacji mojej ze Staszkiem Czyżem na Piątym Międzynarodowym Sympozjum Łabędziowym w Easton, Maryland, USA.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Maria Wieloch

 

04 stycznia 2014   Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 11-12 stycznia 2014

W dniach 11-12 stycznia 2014 r. (z tolerancją do 19 stycznia) odbędzie się kolejna edycja Zimowego Liczenia Ptaków na Lubelszczyźnie. Podobnie jak w zeszłym roku, nasze lubelskie liczenia są częścią ogólnopolskich liczeń prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska realizowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - więcej o Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych.
Formularze liczeń są podobne do zeszłorocznych, pobrać je można w zakładce "Programy".

Jak co roku gorąco zachęcamy do udziału w akcji, która jest świetną motywacją do spalenia odłożonych przez święta zapasów tłuszczyku :-) , a przy okazji pozwala uzupełnić liczne już dane o zimowej awifaunie regionu. Osoby, które brały udział w akcji w poprzednich latach i chcą ponownie prowadzić liczenia na kontrolowanych przez siebie odcinkach, jak również osoby chętne do udziału w akcji po raz pierwszy, prosimy o potwierdzanie swojego uczestnictwa na ubiegłoroczny adres mailowy: zimoweliczenia@wp.pl lub bezpośrednio do koordynatorów akcji. Jeżeli ktoś nie będzie mógł zająć się dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o informację - ułatwi nam to sprawne zapełnianie "dziur" (informacje o tzw. wolnych mocach przerobowych również mile widziane ;-) ).
Zapytania o uczestnictwo w tegorocznej edycji akcji będę starał się wystosować do wszystkich liczących indywidualnie drogą meilową, ale nie ukrywam że własnowolne zgłaszanie się ułatwi mi pracę.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego i wielu owocnych obserwacji w Nowym Roku.
Tomek Bajdak.

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z zimowego liczenia - najciekawsze zdjęcia umieścimy na naszej stronie !


 
Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi