L o g i n H a s ł o
migracje szponiastych

English version - click

 

Ptaki drapieżne od zawsze zajmowały szczególne miejsce w sercach lubelskich ornitologów. W zasadzie od zarania LTO z różną intensywnością prowadzono obserwacje i badania nad biologią i ekologią tej grupy ptaków m.in.: w Lasach Parczewskich, Lasach Sobiborskich, Kazimierskim Parku Krajobrazowym, Lasach Strzeleckich, Mirczu. Do części z tych miejsc po wielu latach przerwy badacze wracają, nierzadko wspierani posiłkami nowego pokolenia ornitologów...

Od ponad 25 lat prowadzony jest coroczny monitoring "gatunków strefowych" obejmujący ok. 400 stanowisk lęgowych ptaków drapieżnych, puchacza i bociana czarnego objętych ochroną strefową.

W 2012 roku badania ptaków drapieżnych na Lubelszczyźnie wkroczyły w nową erę. Dzięki zaawansowanej elektronice przekraczamy kolejne granice, co jeszcze do niedawna wydawało się nam nieosiągalne. Wspomagani przez tzw. loggery GPS-GSM próbujemy odkryć tajemnicę orlików krzykliwych (Aquila pomarina) i gadożerów (Circaetus gallicus) gniazdujących na Lubelszczyźnie.

Loggery GPS-GSM - te niewielkie, bo ważące zaledwie 30 g elektroniczne urządzenia rejestrują aktualną pozycję geograficzną za pomocą satelitarnego systemu GPS i przesyłają zebrane dane za pomocą technologii używanej w klasycznej telefonii komórkowej GSM. Nadajniki zostały zainstalowane za pomocą specjalistycznych szelek z taśmy teflonowej, co zapewnia ptakom bezpieczeństwo i swobodę ruchów. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać wielokrotnie większą ilość informacji (nawet 1 odczyt pozycji geograficznej/30 minut) w porównaniu do standardowego znakowania obrączką ornitologiczną. Wbudowany panel słoneczny dodatkowo wydłuża czas pracy urządzenia do kilku lat, co pozwoli na śledzenie nie tylko wędrówek, ale co równie ważne i ciekawe, metoda ta dostarczy bezcennych informacji na temat areałów lęgowych tych ptaków. Dzięki temu stanie się możliwe wyznaczenie terenów żerowiskowych istotnych dla ochrony tych ptaków. Ma to szczególne znaczenie dla gadożerów, których terytoria jak przypuszczamy są bardzo duże i wiedza na temat ich żerowisk jest niedostateczna. Wiele stanowisk w/w gatunków, przy których planujemy prowadzić nasze badania, znajduje się na terenie lub w pobliżu obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Zdobyta wiedza pozwoli na określenie preferencji siedliskowych tych ptaków oraz zaplanowanie ewentualnych działań ochronnych na żerowiskach, co oprócz stosowanej ochrony strefowej jest jednym z kluczowych sposobów ochrony tej grupy ptaków. Nie do przecenienia są również dane na temat wędrówek tych ptaków, zwłaszcza gadożera, który jako pierwszy przedstawiciel tego gatunku w Europie Środkowo-Wschodniej został wyposażony w taki nadajnik.

W 2012 roku oznakowaliśmy w ten sposób 1 gadożera oraz 3 orliki krzykliwe, których losy prezentujemy na łamach naszej strony.

Zapraszamy do śledzenia ich wędrówek...


Badania i ochronę ptaków drapieżnych na Lubelszczyźnie w latach 2011-2012 wspiera Fundacja CEMEX "Budujemy Przyszłość".

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi